BİLGİ Bu kategoride ürün yok.

Alt kategoriler

 • BARKOD TEKNOLOJİSİ...

  Hakkında her türlü bilgiye erişmek için TIKLAYINIZ

  Başvurusu yapmak için TIKLAYINIZ

  Kontrol karakteri hesaplamak için TIKLAYINIZ

 • AKILLI KART...

  Akıllı Kart Nedir?

     Akıllı kartlar, kredi kartı boyutlarında içerisinde işlemci, RAM ve ROM bellekleri bulunan gömülü bir mikroçipe sahip donanımlardır. Üzerinde manyetik şerit, barkod, temassız radyo frekans vericileri gibi farklı teknolojileri bulunduran, bir okuyucu ile eşleştiği zaman farklı uygulamalar için gerekli işlem gücüne sahip olabilen plastik karttır. Kontrollü erişim sağlayabilme özelliği sayesinde kişisel ve ticari bilgilerin yetkili kişiler tarafından görülebilmesini sağlar. Veri taşıma, taşınan verinin güvenliği ve taşıma kolaylıkları nedeni ile her geçen gün çeşitlenen ve daha yaygın olarak kullanılan bir teknolojidir. Günümüzde giriş kontrolü, elektronik ticaret, kimlik doğrulama, kişisel gizlilik gerektiren bir çok uygulamada çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Akıllı Kart Türleri


  Manyetik Bantlı Kartlar


     Bu kartlar, üzerlerinde kodlanabilir bir alanı bulunan pvc kartlardır. Bu kartlar basit cihazlarla kodlanabilir ve içerisindeki kodlama basit cihazlarla okunabilir. Kart içerisindeki bilginin güvenliğinin önemli olmadığı durumlarda yaygın olarak kullanılır. Bu kartlar genellikle müşteri kartı uygulamalarında kullanılır. Maliyet olarak uygun olmasına rağmen kart içerisindeki bilgilerin güvenliği açısından uygun değildir. Çünkü bu kartlarda bulunan manyetik alanlar kolaylıkla okunabilir ve kartlar kopyalanabilirler. Bu yüzden kart içerisindeki bilginin gizliliği veya sistem içerisinde karta yüklenen tutarların yüksek olması durumunda bu kartlar tercih edilmezler.

  Barkodlu Kartlar


     Bu kartlar herhangi bir barkod okuyucu cihaz ile okunabilen kartlardır. Üzerlerinde barkod numarası bulunur. Aynı manyetik bantlı kartlar gibi basit cihazlarla okunabilirler. Maliyet olarak uygun olmasına rağmen kart içerisindeki bilgilerin güvenliği açısından uygun değildir. Çünkü bu kartlarda bulunan barkod bilgisi kolaylıkla okunabilir ve kartlar kopyalanabilirler. Bu yüzden kart içerisindeki bilginin gizliliği veya sistem içerisinde karta yüklenen tutarların yüksek olması durumunda bu kartlar tercih edilmezler.

  Temaslı Kartlar


     Kart içindeki bilginin gizliliği, kartın kopyalanmasına duyulan hassasiyet durumlarında kullanılan kart türüdür. Bu kartlar üzerindeki çipler şifreli olarak üretilirler ve kart içindeki bilgilere müdahale ancak doğru şifrenin bilinmesi durumunda gerçekleşebilir. Bu kartlar temaslı kartlar grubuna girer ve kartın okunması için kart okuyucuya kartın sokulması gerekir. Güvenliğin önemli olduğu durumlarda bu kartlar kullanılır. Kart içindeki bilgiler, doğru şifrenin bilinmesi durumunda değiştirilebilir.

  TEMASSIZ KARTLAR


  Proximity Kartlar


     Bu kartlar, temassız kart grubuna girer. 125KHz frekans aralığında çalışır. Kartı kart okuyucuya 5 santim yaklaştırıldığında kart okunur ve sistem gerekli işlemleri gerçekleştirir. Bu kartların içindeki bilgiler üretim anında sabit olarak kaydedilir ve sonradan değiştirilemez.Genellikle personel giriş kartları sistemlerinde kullanılır.

  Mifare Kartlar


     Bu kartlar çipli kartlar ile proximity kartların özelliklerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. 13.56 MHz frekans aralığında çalışır. Kartın içindeki bilgiler şifre ile korunur ve aynı zamanda kart 5 santim mesafeden okunur. Kartın içindeki bilgiler ancak doğru şifrenin karta iletilmesi ile okunabilir veya değiştirilebilir. Kart teknolojisinde gelinen son noktadır. Hem temassız olması hem de şifreli güvenliğe sahip olması günümüzde kredi kartlarının da Mifare özelliğine sahip olmasını gerekli kılmıştır.

  Desfire Kartlar


     MIFARE ailesi içindeki en üst chipsettir. Goverment Smart Card Interoperability Specification (GSC-IS) uyumludur.

  Mifare Desfire EV1 Kartlar


     Kullanılan haberleşme ve şifreleme metodları açısından açık dünya standardıdır. ISO / IEC 14443 A uyumlu olup opsiyonel ISO IEC 7816-4 komut setini desteklemektedir. MIFARE DESFire EV1 28'e kadar farklı uygulama, uygulama başına 32 dosya saklayabilir. Dosya boyutlarının yaratım sırasında belirlenebilir olması sayesinde çok esnek ve her iş için uygun bir çözümdür.

  Akıllı Kart Standartları


  ISO 7816 Temaslı akıllı kart standartlarını belirler. Kartın fiziksel yapısı, boyutları, temas elemanlarının yeri, iletişim protokolü, değiş-tokuş için kullanılması gereken komut kümesi, uygulamaları belirlemek için kullanılan kimlik sistemi ve veri elemanları ile ilgilidir.


  ISO 14443 Temassız akıllı kart standartları belirler. Fiziksel kart özellikleri, kullanılan radyo frekans gücü ve sinyal karışmaları, başlatılma çarpışma önleyici ve sinyal karışmaları, iletim protokollerini belirler. Sistem 13.56 MHz frekansını kullanarak 10 cm' e kadar bir uzaklıktan temassız işlem yapılmasına imkan vermektedir. A ve B olmak üzere iki tipi vardır.


     * ISO 14443 A En yaygın kullanılan tiptir. Veri aktarım hızı nispeten düşüktür.
     * ISO 14443 B Özelikle bankacılık uygulamalarında tercih edilen tiptir. Daha yüksek veri iletim hızına sahip olması nedeni ile biometrik ve benzeri türde yoğun bilgi aktarılması gerektiği durumlarda tercih edilmektedir.


  ISO 15693 Benzeri şekilde 13.56 MHz teknolojisini kullanmak ile birlikte geniş bir alandan okunabilme özelliğine sahiptir. Bu özelliği nedeni ile yüksek trafiğe maruz kalan erişim kontrolü uygulamaları için tercih edilmektedir.

 • RFID TEKNOLOJİSİ HAKKINDA

  Düşük Frekanslı (LF)
  Frekans Aralığı; 125kHZ, 134.2kHz
  ISO Standartları; ISO 11784, ISO 11785, ISO 18000-2
  Veri İletim Hızı; Yavaş
  Çoklu Okuma Yeteneği; Genellikle sadece tek kartı okur
  Desteklediği Etiketler; NXP (Philips) HITAG, EM Mikroelektronik, Teksas
  Etiket Maliyeti; Pahalı
  Okuyucu Maliyeti; Düşük (daha köklü teknoloji)
  Okuyucu Anten Boyutu; Küçük boyutlu bir anten kullanılır.
  Okuma Alanı; Küçük okuma alanı, ama tanımlamak için daha kolay - yakın mesafede benzersiz öğeleri okumak için ideal
  Hafıza Kapasitesi; Pasif HF RFID etiketlerle karşılaştırıldığında çok küçük haıza kapasitesi
  Sıvıya ve metale en yakın performans; Metal ve su yüzeylerinde etkilenmeme gücü
  Güvenlik; Düşük şifreleme

  Yüksek Frekanslı (HF)
  Frekans Aralığı; 13.56 MHz (Evrensel)
  ISO Standartları; ISO 15693, ISO 14443
  Veri İletim Hızı; Düşük frekanslı etiketlerden daha hızlı
  Çoklu Okuma Yeteneği; İyi
  Desteklediği Etiketler; ISO 15693, ICODE (I & II) ve ISO14443 (A & B)
  Etiket Maliyeti; Etiket türüne bağlı olarak değişir
  Okuyucu Maliyeti; Düşük (daha köklü teknoloji)
  Okuyucu Anten Boyutu; Küçük boyutlu bir anten kullanılır.
  Okuma Alanı; Küçük okuma alanı, ama tanımlamak için daha kolay - yakın mesafede benzersiz öğeleri okumak için ideal
  Hafıza Kapasitesi; 256 bit - 8 Kbyte
  Sıvıya ve metale en yakın performans; Sıvı ve metaller üzerinde kanıtlanmış HF etiketlerin güvenilir ve doğru performans izleri
  Güvenlik; Çoklu şifreleme / güvenlik özellikleri

  Çok Yüksek Frekanslı (UHF)
  Frekans Aralığı; 865 – 928 MHz (Bulunduğu bölgeye bağlı)
  ISO Standartları; ISO 18000-6C
  Veri İletim Hızı; Hızlı
  Çoklu Okuma Yeteneği; Mükemmel
  Desteklediği Etiketler; EPC Class 1 Gen 2
  Etiket Maliyeti; UHF etiketler basit üretim süreci nedeniyle (yüksek hacimlerde) çok düşük maliyetli olabilir.
  Okuyucu Maliyeti; Yüksek (yeni ve daha karmaşık teknoloji)
  Okuyucu Anten Boyutu; Büyük boyutlu bir anten kullanılır. Anten boyutu küçüldükçe okuma mesafesi kısalır.
  Okuma Alanı; Okuma alanı LF ve HF' den çok daha uzundur. Yüksek etiket yoğunluğu ile ortamda mükemmel performans
  Hafıza Kapasitesi; 96 bit - 1Kbit
  Sıvıya ve metale en yakın performans; Uygun şekilde tasarlandığında, UHF ekitekleri metal, sıvı ve insan dokusundan etkilenebilir. Ancak, UHF etiketleri var ki metale monte edildiği zaman HF' den daha iyi performans gösterirler‏.
  Güvenlik; Okuma / Yazma koruması ve anti-klonlama, düşük şifreleme